Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 735 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Niespokojne jest serce człowieka, dopóki nie spocznie w Panu

piątek, 28 sierpnia 2009 9:05
Skocz do komentarzy


   Jak wielkie bogactwa Prawdy, mądrości i łaski zawarte są w roku liturgicznym - dzień po dniu! Dzisiaj przypada liturgiczne wspomnienie św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła.
   Jakkolwiek byłyby cenne osiągnięcia współczesnej teologii katolickiej, nie mogą się one równać teologii uprawianej przez Świętych. To jest stara, dobra, wypróbowana szkoła - głęboka dojrzała synteza 3 elementów: życia duchowego, teologii i posługi duszpasterskiej. Czytajmy życiorysy Świętych!

   Teologii św. Augustyna wiele zawdzięcza obecny Ojciec święty Benedykt XVI. Jeszcze jako biskup, tak pisał o dzisiejszym Świętym:

   „Nietzsche powiedział kiedyś, że nie może znieść św. Augustyna, bo wydaje mu się on tak bardzo zwyczajny, tak bardzo pospolity. Jest w tej 'zwyczajności' nieco prawdy, ale właśnie w tym leży prawdziwa chrześcijańska wielkość św. Augustyna. Mógł był zostać arystokratą ducha, lecz dla Chrystusa i dla dobra ludzi, w których widział przychodzącego Chrystusa, opuścił wieżę z kości słoniowej swego wytwornego ducha, aby stać się zupełnie człowiekiem dla ludzi, sługą sług Bożych. Dla Chrystusa, który sam nie wahał się zniżyć swego majestatu, by stać się człowiekiem jak my, poświęcił Augustyn całe swoje wykształcenie i głosił zwyczajnym ludziom coraz zwyczajniej i prościej słowo Boga. Dla Niego stawał się człowiekiem coraz większej prostoty, stawał się sługą wszystkich. I w tym był prawdziwym świętym.
   Chrześcijańska świętość nie polega na jakiejś nadludzkości, na niezwykłych uzdolnieniach, których inni nie posiadają. Chrześcijańska świętość jest po prostu posłuszeństwem, jest oddawaniem się do dyspozycji tam wszędzie, gdzie Bóg nas woła; jest posłuszeństwem nie opierającym na własnej wielkości, lecz pozwalającym się obdarzać przez wielkość Boga. Człowiek święty wie, że właśnie w posługiwaniu i w wyrzeczeniu samego siebie może prawdziwie odnaleźć siebie. Tę zasadniczą postawę, która rodzi się ze zwrócenia się do Słowa i ze służby bezinteresownej, nazwał kiedyś Augustyn  n i e p o k o j e m  s e r c a.  Nie daje on człowiekowi spocząć w samym sobie, lecz prowadzi go na drogę do tego, co wieczne, i co jedno może być mu pokojem i wypełnieniem." (J. Ratzinger, Służyć Prawdzie, 5 VII).

   W Roku Kapłańskim trzeba to powiedzieć: to jest program świętości dla kapłanów. I nie tylko. Stara pewna szkoła, w której wykładają Święci. Uniwersytet Świętości. Tu uczą głębokiej, dojrzałej syntezy 3 elementów: życia duchowego, teologii i posługi duszpasterskiej.
 

Podziel się
oceń
0
0


Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Statystyki

Odwiedziny: 70511
Wpisy
  • liczba: 390
  • komentarze: 967
Bloog istnieje od: 3173 dni

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031